chovatelská stanice červenobílého irského setra

 

z Doubravského údolí

 

  kennel of IRWS

       
  Domů
  Novinky
  Feny
  Štěňátka
  Vrhy
  Výcvik
  Videa
  Fotogalerie
  Kontakt

Kontakt:

Ing. Gabriela Filipová  Podmoklany 4               582 64                      Česká Republika

Mobil: +420 724 512 611

 Výcvik

Všechny velikostní (VK - velký knírač, SK - střední knírač, MK - malý knírač) i barevné rázy kníračů lze s úspěchem používat nejen jako domácí společníky, hlídače a atraktivní výstavní psy, ale také ke sportovnímu, služebnímu nebo záchranářskému výcviku. Dokazuje to spousta majitelů, kteří se svými psy skládají zkoušky podle různých zkušebních řádů.

Já se zde chci zaměřit hlavně na záchranářský výcvik = záchrana lidského života

V záchranařině se lze specializovat na práci ve vyhledávání zavalených osob v sutinách (zavalené osoby v troskách budov), v plošném vyhledávání (ztracené osoby například v lese), lavinové práce, vodní práce a stopařské (sledování pachové dráhy až ke ztracené osobě).

Rozhodují zde především individuální vlastnosti psa, plemeno nehraje takovou roli. Optimální je však začít s výcvikem od štěněte. Již od čtyř měsíců lze pejska seznamovat s prostředím trosek budov, temnými prostory, začít se stopováním, socializovat ho apod. Hlavní je ze začátku vytvořit kladný vztah psa k hledané osobě. Figurant se snaží formou hry (za pamlsek, hračku) upoutat pejska a povzbudit ho k označení nálezu (štěkáním).

Postupně se přidávají náročnější úkryty (zakryté osoby nad nebo pod terénem, v tmavých prostorách, ve výškách apod.). Cvičí se podle národního ZŘ platného pro ČR a podle mezinárodního ZŘ IPO-R. Zkoušky mohou skládat i psi bez PP, dokonce i kříženci.

Vrcholem naší práce je příprava psovoda a psa na splnění atestu Ministerstva vnitra a následné využití při skutečných pátráních.

Odkaz na organizaci, kde cvičíme zde

 

 

Copyright © 2008  z Doubravskeho udoli                                                            design and webmaster: Gabriela Krpatová